Bezpieczna strona (HTTPS)

W roku 2014 Google poinformowało, że protokół HTTPS ma wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarkach. W praktyce oznacza to, że strony, które w adresie URL posiadają "https", uznawane są za szyfrowane oraz bezpieczne. Jeśli nie posiadają tego protokołu, przeglądarka pokaże użytkownikowi informację, że strony nie są zabezpieczone. Ma to szczególne znaczenie w przypadku witryn umożliwiających dokonywanie transakcji i finansowych i wymagających podania danych takich jak adres e-mail, miejsce zamieszkania, numer karty płatniczej, hasła do logowania, itp.

Jak działa protokół HTTPS i jaki ma wpływ na pozycjonowanie stron internetowych?

To przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników odwiedzających witrynę i podawanych przez nich informacji. Bezpieczeństwo w tym kontekście rozumiemy jako integralność przesyłanych danych i uniemożliwienie manipulacjami nimi przez osoby postronne, szyfrowanie komunikacji pomiędzy serwerem a użytkownikiem. Dlatego ma to znaczenie szczególnie w przypadku, kiedy interesuje nas pozycjonowanie sklepów internetowych.

Jak bezpiecznie przejść na protokół HTTPS?

Nieumiejętne przejście na protokół HTTPS może przynieść więcej szkód niż korzyści. Konieczna jest optymalizacja strony www. Musimy zadbać o prawidłowe przekierowanie wszystkich adresów w obrębie witryny na ich odpowiedniki z protokołem HTTPS, a także sprawdzić, czy serwis po zmianie protokołu jest widoczny w wyszukiwarce i czy wszystkie podstrony zostały poprawnie zaindeksowane. Konieczne jest również zaktualizowane sitemapy, poprawa linków kanonicznych oraz monitorowanie, czy zmiana nie wpłynęła negatywnie na czas ładowania strony

Zainteresowany? Skorzystaj z pozycjonowania w BauerSEO!!!